HAKKIMIZDA

Kısa adı Afjet olan Afyon Jeotermal Turizm ve Ticaret A.Ş; jeotermal su kaynaklarıyla bölgesel ısıtma tesisleri kurmak, dönüş suları ile seralara su temin etmek amacıyla 14.02.1994 tarihinde kurulmuştur. Güncel sermayesi 4 milyon TL olan şirketimizin ortakları; Afyonkarahisar İl Özel İdare Müdürlüğü (%59,42), Afyonkarahisar Belediyesi (%26,66), Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (%6,03) ve diğer küçük ortaklıklar (%7,89)' dır. Şirketimiz toplam 9 yönetim kurulu üyesinden oluşmaktadır.    

Şirketimiz MTA adına kayıtlı olan AR-117 sahasının arama ve işletmesini yapmaktadır. Şu anda şirketimize ait toplam 24 adet jeotermal kuyu bulunmakta olup, bu kuyular farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Şirketimiz üretim yaptığı sahada jeotermal rezervin sonraki nesillere aktarılabilmesi için reenjeksiyon (geri-basım) olayına önem vermekte olup, şu anda 4 kuyu ile reenjeksiyonu gerçekleştirmektedir.

            Jeotermal enerji kullanımının dışa bağımlılığı ve uluslararası bir borsası yoktur. Bu nedenle maliyetinin uluslararası hareketlere bağlı olarak anormal bir şekilde yükselmesi mümkün değildir. Uluslararası siyasetle ilgisinin olmaması da bir diğer önemli avantajıdır. Afjet Bölgesel ısıtma sistemi ile ısınan yerleşim yerleri ve konut eşdeğerleri (K.E) aşağıda listelenmiştir.

     

 

TÜM BÖLGELER TOPLAMI

Bölge

Abone Sayısı

KE

ALİÇETİNKAYA MAH.

77

3422

CUMHURİYET

6

58

DERVİŞPAŞA MAH.

1654

2207

DUMLUPINAR MAH.

3479

3903

DUMLUPINAR MAH. YENİ

1435

2004

KARAMAN MAH.

760

1230

KASIMPAŞA MAH.

246

375

MARULCU

16

36

SELÇUKLU MAH.

1617

3041

TURİZM HATTI

606

5219

UMURBEY MAH.

32

105

Toplam :

9930

23900

 

  • Protokolü tamamlanmış ve ısıtma projesi teknik çalışmaları devam eden alan toplamı yaklaşık 263.400 brüt m² olup, ilave olarak 2634 K.E (konut eşdeğeri) tahmin edilmektedir.


         

          AFJET A.Ş. 2012 yılından itibaren bütün altyapı yatırımlarını bitirmiş olarak projeksiyonunda 30 yıllık bir karlılığı hedeflemektedir. Ayrıca Termal Turizm Tesislerine ve Seralara da Jeotermal Su temini ile hem gelirini artırmakta hem de Bölgemizde bulunan Turizm otellerin konaklama maliyetlerinin azalmasına konaklama konfor ve kalitesinin artmasına, şehrimiz için ise hava kirliliğinin azalmasına yaptığı katkıyla çok yönlü fayda sağlamaktadır.

Bu doğrultuda; Termal Turizm Hattı projesiyle bölgemizde hizmet veren termal otellerin ısıtma ve termal su ihtiyaçları karşılanmıştır. Bunun yanı sıra Otellerin ortak ve en büyük gider kalemlerinden biri olan çamaşır yıkama ve kurutma konusunda yapılacak bir yatırımla her otelin ayrı ayrı tüketeceği enerji ve su ihtiyaçlarının karşılanacağı bir tesisle; en büyük enerji gideri olan ısıtma kalemini Jeotermal kaynaklarımızdan çözmek için Jeotermal Kaynaklı 20 ton/gün kapasiteli çamaşırhane yatırımı hedeflenmektedir.

Bunun yanında dünyanın, ülkemizin ve şirketimizin en büyük gider kalemlerinden olan elektrik giderlerini minimuma düşürme amacıyla yaptığımız çalışmalar sonucunda; Jeotermal kaynak kapasitemiz ve sıcaklıklarımıza uygun Elektrik üretim teknolojileri araştırılmıştır. Düşük sıcaklıklarda (<150°C) tercih edilen teknoloji Organik Rankin Çevrimidir (ORÇ). ORÇ teknolojisinde sudan daha düşük sıcaklıkta kaynayan, yüksek moleküler ağırlıklı bir yardımcı akışkan kullanmaktadır. Bu özellik, ekonomik enerji üretimi için geleneksel olarak çok düşük kabul edilen ısı kaynaklarından ısı elde eden Rankin Çevrimine imkan tanımaktadır. Bu sistem ışığında şirketimiz mevcut kapasitesinin bir bölümünü bu alanda kullanmak üzere projelendirmektedir. Düşünülen kapasite ilk etapta bürüt ~2,8 MW/h dir. 

Şirketimiz ana çalışma alanı; Bölgesel Isıtma olmasına karşın mevcut sıcaklığımız ve kapasitemiz doğrultusunda Jeotermal Kaynak kullanımın da verimlilik hedeflerini gerçekleştirerek, açık kalan kapasitemizi farklı alanlarda kullanılarak ilimiz bölgemiz ve ülkemiz için teknik ve ekonomik alanda katkılarını artırarak devam etmeyi hedeflemektedir.