Afjet A.Ş.'de Arıza


AFJET Genel Müdürü Dr. Yusuf Ulutürk, işleyen sistemde işlerliğe bağlı gelişen basit bir arızanın gün içinde giderildiğini açıkladı. Ulutürk: “Çok şükür basit bir arıza giderildi. Allah daha büyük arızalardan korusun” dedi.
AFJET A.Ş. Genel Müdürü Dr. Yusuf Ulutürk, önceki gün sabah saatlerinde sistem genelinde baş gösteren arıza ve arızanın giderilmesine yönelik bilgi verdi.
SİSTEM 36 KİLOMETREYİ KAPSIYOR
Bilmeyenler ya da yanılgı da olanar için hatırlatmada bulunan Yusuf Ulutürk, AFJET ana isale hattının Gecek’ten başlayıp eşanjör denilen ısı değiştiriciden geçip karşıda ki soğuk suyu ısıtarak, soğuk suyun şehire kadar gelip merkezlere dağılmasıyla ısı merkezlerinin binaları ısıttığını belirtti. Halen daha isale hattının şehirde bulunan idare merkezinde olduğunu zannedenler bulunduğu için bu açıklamayı yaptığını söyleyen Ulutürk; “Kapalı bir döngü var. Yaklaşık 36 kilometreye yakın bir isale hattı dönüyor. Bu sistem yüksek basınçlarla çalışan bir sistem. Ana isale hattında farklı yerler düşünüldüğünde yaklaşık sayısı 200’ü bulan çalışan vana gurubu var” dedi.
BORU VE CONTADA AÇILMA OLDU
Sistemin kapsamında çelik borunun uzayıp kısamasına sağlayan kompanzatör denilen ayrıca bir mekanizma olduğundan söz eden Yusuf Ulutürk, sistem unsurların ahenkle çalışması gerektiğine değindi. Sistemde vuku bulan arızanın 12 Ocak Perşembe sabahı saat 05.00 sularında baş gösterdiğini aktaran Ulutürk; “İlgili arkadaşlarımız sabaha karşı Uydukent Isı Merkezi önünde bir buhar çıkışı olduğunu haber verdi. Isı merkezi girişinde plastik borudan çelik boruya geçen bir flanş grubu var. Bu geçişi sağlıyor. O flanş grubunun olduğu noktada hem boruda hem orada ki conta kısmında devamlı ısınma ve basınçtan dolayı ufak bir açılma meydana gelmiş” diye konuştu.
ARIZA BASİT SU ÇOK SICAK
Arıza nedeniyle geçici olarak sistemin durdurulduğunu belirten Ulutürk şöyle konuştu: “Arızanın giderilmesi flanşın sökülüp yerine tekrar yenisinin takılmasıyla mümkün. Bunu takmak basit. Hatta yaklaşık on adet yedeğide var. Burada ki sıkıntı içerisindeki su çok sıcak olduğundan hemen müdahale edilemiyor. Suyun sıcaklığı 92 derece. Müdahale için suyun sıcaklığının düşmesi gerekiyor. Boru isale hattı gelirken bazı yerlerde mecburen ondülasyon yapıyor. Sözkonusu arızanın gün içerisinde giderilip sistem tekrar faaliyetine başlayacaktır. Kimi zaman bu çalışma niye yazın yapılmadı şeklinde ani gelişen arızalar için de yorumlar yapılabiliyor. Bu ihmal edilmiş, ötelenmiş bir çalışma yüzünden değil, sistemin işlerliğine bağlı gelişen olağan bir arızadır. Allah daha büyük arızalardan korusun”