AFJET rezervuarı bir kuyu daha kazandı


AFJET rezervuarı bir kuyu daha kazandı

Afjet ısı merkezi arkasında bulunan Yeni Mahalle mevkiine yürütülen rezervuar genişletme çalışmalarında AF27 kuyusunda 120 derece sıcaklığa sahip ve saniyede 100 litre su çıkan, yüzeyde ise yaklaşık 2,5 bar basınca sahip su kaynağına 45 günde ulaşarak rezervuarına bir kuyu daha ekledi.

Jeotermal su kaynaklarına ulaşarak konut ısıtma, termal otellerin su kullanımı ve termal seracılık hizmetlerini için mevcut rezervlerle hizmet veren Afjet bir taraftan da yürüttüğü rezervuar genişletme çalışmalarında 45 günlük çalışma sonucunda 400 metre derinlikte 120 derece sıcaklığa sahip bir su kaynağına ulaştı.

 

"SAATTE 3 BİN 600 TON SU ÇIKIYOR"

Yürütülen çalışmalar sonucunda ulaşılan su kaynağını yerinde inceleyen Afjet A.Ş. Genel Müdürü Yusuf Ulutürk, yürütülen çalışmalar ve ulaşılan su kaynağı hakkında bilgiler verdi. Ulutürk; "Şirketimizin yürüttüğü rezervuar genişletme çalışmaları kapsamında Maden Tetkik Arama Enstitüsü'nden devraldığı AR117 sahasında rezervuar geliştirme çalışmalarını büyük bir hızla sürdürüyor. Geçtiğimiz yıl AF24 ve AF25 kuyularımızı açmıştık. Şuanda da AF27 kuyusunu açtık. 400 metre derinlikte, yaklaşık 120 derece sıcaklıkta ve taban sıcaklığı 125-126 derece civarında, saniyede 100 litreye yakın su var. Yani saatte 3 bin 600 tonluk bir su ölçümü yaptık" dedi.

 

"DAHA SICAK SU BULURSAK ELEKTRİK ÜRETMEYİ PLANLIYORUZ"

 
Afjet A.Ş.'nin belli hedefleri olduğunu da belirten Genel Müdür Yusuf Ulutürk; "Bu hedeflerin içerisinde 12 bin konut ısıtması, bunun yanında 10 bin yataklı termal otellere su temini ve ısıtması, bunun yanında termal seracılık ve son olarak da elektrik üretimi ile ilgileniyoruz. Önümüzdeki yıllarda özellikle bu kuyularımızı elektrik üretiminde kullanacağız. Örneğin AF27 kuyusunda 120 derece sıcaklık ve 100 litre bölü saniye ile yaklaşık olarak 1,5 megavatlık bir elektrik üretimi yapabiliriz. Şirketimiz böyle birkaç kuyuyu birleştirilerek yaklaşık 3 megavatlık bir güçte elektrik üretimini planlıyor. Açmış olduğumuz bu kuyu da bunlardan bir tanesi. Şu anda böyle bir rezervuara ve böyle bir suya kavuştuğumuz için çok mutluyuz. İnşallah önümüzdeki günlerde bu çalışmalarımıza da devam edeceğiz. Daha yüksek derecede sıcak su bulursak, elektrik üretimi konusunda belirlediğimiz kapasiteyi daha da arttırmayı düşünüyoruz. Önümüzdeki günlerde AF28 kuyusuna başlayacağız. İnşallah orada da bu sıcaklık ve debi yakalarsak, önümüzdeki yıl elektrik üretme konusundaki projemizi hayata geçirmeyi kesinlikle düşünüyoruz" diye konuştu.

"ÖMER-GECEK HAVZASINI REENJEKSİYON İÇİN KULLANACAĞIZ" 
Kuyuların yer tespit çalışmalarının tamamının Afjet tarafından yapıldığını belirten Afjet Genel Müdürü Yusuf Ulutürk; "Kuyularımız, Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nden, şirketimiz tarafından alındı. Burada fay hattı yüzeye çok yaklaştığı için 400 metre derinlikte bu sıcaklık ve debiye ulaşıldı. Buradaki faylar basamak şeklinde olduğu için ovaya indikçe 800-1000 metre derine doğru iniyor. AF27 kuyumuz 400 metre derinlikte taban sıcaklığı 125 derece ve debi de 100 litre bölü saniye. Şu anda 400 metredeki basınç 32 bar civarında gözüküyor. Yüzeyde ise 2-2,5 bar civarında bir basınç var. Bizim Ömer-Gecek havzamız ilk tespit edildiğinde zaten kuyu basınçları 2,5-3 bar ile 2,5-2 bar civarında idi. Biz bundan sonra artık Ömer-Gecek tarafındaki havzayı değil, o bölgeyi reenjeksiyon için, ovanın bu bölümünü yani şirketimizin satın aldığı veya işletmeye çalıştığı Yeni Mahalle tarafını da yeni kuyular için ayırdık. Yeni üretim kuyularını bu tarafta yapacağız, reenjeksiyon kuyularını da eski havzanın olduğu yerlere yapacağız. Dolayısıyla burası hem yer altındaki statik basıncı, hem yüzeydeki basıncı çok yüksek bir saha. Bunu daha da geliştiririz inşallah" ifadelerine yer verdi.

"EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI 45 GÜN SONRA ALDIK"
Makma Jeotermal Sondaj işletmesi sahibi Lokman Aydemir ise, yaklaşık 45 gündür Afjet'e ait AF27 kuyusunda çalışmaları yürüttüklerini söyledi. Aydemir; "45 gündür 12 personel ile zor şartlar altında AF27 kuyusunda çalışmalarımızı sürdürdük. Çalışmalarımızın 45. gününde 120 derece sıcaklığa sahip suya ulaştık. Emeğimizin karşılığını bugün almış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. AF27 kuyusu basıncı yüksek bir kuyuydu. Taban basıncının 32 bar olması nedeniyle suya ulaşmakta zorlandığımız anlarda oldu. Buna rağmen ekibimizin gayretli çalışmaları neticesinde suyu yüzeye çıkararak Afjet adına yürüttüğümüz çalışmamızda başarıya ulaştık" dedi.

 

 

 

Güncelleme Tarihi:10.01.2014