YOĞUN YAĞMUR YAĞIŞLARI AFYON’DA TERMAL SUYUN GELECEĞİNİ OLUMLU ETKİLEYECEK


Afyon Jeotermal Anonim Şirketi (AFJET) Genel Müdürü Yusuf Ulutürk, bahar ve yaz aylarında yağan yoğun yağmur yağışlarının yer altı ve yer üstü sularının artmasına büyük ölçüde katkı sağladığını kaydederek, bunun jeotermal rezervin genişlemesine de gelecekte olumlu katkılar sağlayacağını belirtti.


Kentin termal su rezervi hakkında İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine açıklamalarda bulunan Ulutürk, yağışların kente yer altı ve yer üstü suları ile birlikte termal suyun geleceği açısından bereket getirdiğini ifade etti. Yağışların ardından havzadaki gözlem kuyularında hareketliliğin sürekli takip edildiğini dile getiren Ulutürk, “Sahada gözlem kuyularımız var ve bunların üzerinde de ölçüm yapan cihazlarımız var. Yapılan ölçümlerde kuyularımızda su seviyelerinde 4-5 metreye varan yükselmeler var. Yağışlar rezervlerimizi arttırdı. 5 ay öncesine kadar kuyulardaki su seviyesi yüzeyden yaklaşık 34 metre derinlikteyken şimdi 29 metre seviyelerinde. Bu termal ve yer altı sularının geleceği açısından olumlu bir gelişme. Yüzey suları dışında tarım ve içmesuyu ihtiyacının bir kısmı yer altı sularından karşılanıyor. Hem yer altı hem de yer üstü suları olmak üzere, ikisi içinde faydalı. Termal su açısından faydası bir anda hissedilmez, ama havzanın derinliği de göz önüne alındığında yağışların etkisi 10-15 yıl sonra daha net gözükebilir. Son 3-5 yıl çok kurak geçti, rezervlerde de hızlı düşmeler vardı. Ama son aylardaki yağışlar bu kuraklığın getirdiği eksikliği tamamladı diyebiliriz. Yağışların termal havzadaki olumlu etkisini 10-15 yıl sonra görebileceğiz. Ancak bu yağışlar yer altı ve soğuk sular için hemen etkisini gösterdi. Bunu da gözlem kuyularımızdan net bir şekilde gördük” diye konuştu.


“REZERVLERDEKİ ARTIŞ YATIRIMCI İÇİN OLUMLU BİR ATMOSFER OLUŞTURACAK”
Termal sulara yağmurdan daha fazla kar suyunun katkı sağlayacağını aktaran Ulutürk, “Termal havzadaki suyun artması yağıştan daha fazla kar suyunu bağlı. Termal havzaya en çok katkı sağlayan kardır. Yağmur genelde yağdığı zaman hemen akışa geçer, ancak kar yağdığından çatlaklardan süzülüp yavaş yavaş toprak tarafından emilerek yer altı sularına daha çok karışır” dedi. 
Son olarak rezervlerde meydana gelen artışın bölgeye yatırım yapmak isteyen yatırımcı için çekimser bir atmosfer oluşturacağını vurgulayan Ulutürk şunları söyledi:
“Normal şartlarda yatırımlar 50-60 yıllık bir öngörü çerçevesinde yapılıyor. 1-2 yıl kurak geçti su bitti yatırım yapmayalım deme gibi bir lüksümüz yok. Yatırımda termal havzadaki mevcut potansiyelden daha ok sürdürebilirliği sağlayabilmeniz önemlidir. Yağışların termal havzaya olumlu katkı sağlaması tabiî ki yatırımcıyı rahatlatır. Termal havzada ki su artışı yatırımcının daha fazla korkusuz ve gözünün önünü daha çok görerek, güvenle bölgeye gelebilir. Termal sulardaki artışın yatırımcıyı potansiyel anlamda çekeceğine inanıyorum.”diye konuştu.