Afjet A.Ş. Genel Müdürü Dr. Yusuf ULUTÜRK Kanal3’te yayınlanan Mercek programında

25.09.2018

AFJET A.Ş. Kanal3'te

Afjet A.Ş. Genel Müdürü Dr. Yusuf ULUTÜRK Kanal3’te yayınlanan Mercek adlı programda enerji, doğal enerji kaynakları, yenilebilir enerji kaynakları konusunda programa konuşmacı olarak katıldı.

Programda konuşmacı olarak Sandıklı Belediye Başkanı Sn. Mustafa ÇÖL ve ATSO Enerji Komisyonu üyesi Ali EROĞLU da katıldı.

Enerjinin dünya ülkelerinde, ülkemizdeki yeri ve öneminden bahseden ULUTÜRK Afyonkarahisar’da yenilenebilir bir enerji olan jeotermal suyun geçmişten günümüze enerjinin verimli halde kullanılmasının Türkiye’de en büyük örneği olarak AFJET A.Ş.’de yapılan projelerle anlattı.

Afyonkarahisar’ın enerji potansiyeli ve jeotermal enerji politikalarından bahseden Dr. Yusuf ULUTÜRK jeotermal enerjinin konut ısıtmasından, teknolojik sera hizmetlerine, termal otellerde kullanım suyu olarak dağıtılmasından, insan sağlığına ve çevreye dost olarak faydasından, jeotermal su ile elektrik üretim santrallerine kadar geniş bir alanda hizmet sahasının uygulandığından ve enerji konusunda Türkiye’de ve şehrimizde milli ekonomiye katkısından bahsetti.

AFJET A.Ş. olarak yenilenebilir bir enerji olan jeotermal enerjinin havzadan çıktıktan sonra re-enjeksiyon yöntemi ile geri basım yapılarak jeotermal enerjinin etkin ve verimli kullanılması ayrıca ilerideki yıllarda havzanın sürdürülebilirliğinin sağlanması, gelecek nesillere aktarılması konusunda şirketimizin rol model olduğunu vurguladı.

Termal kaynakların bilinçsizce kullanımının önüne geçilmesi ve bu jeotermal akışın dışarıya atılmasının önlenmesi, geçmişte bu durumların farklı kurumlarda yaşandığını örnek vererek jeotermal enerjinin bilinçli kullanılması, tüketilmesi, azami tasarruf edilmesi aksi halde ileride kaynakların sürdürülebilirliği konusunda sıkıntılar olabileceğinin uyarısında bulundu.